Eczacıbaşı-Monrol, nükleer tıp alanında kullanılan radyofarmasotiklerin geliştirmesi ve üretimi konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından Belçikalı IBA (Ion Beam Applications S.A.) ile işbirliği anlaşması imzaladı.

IBA ve ECZACIBASI-MONROL ÇEŞİTLİ BÖLGELERDEKİ RADYOFARMASÖTİK PAZARLARINI GELİŞTİRMEK AMACIYLA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

 

Louvain-la-Neuve, Belgium and Gebze, Turkey, 6 Şubat 2009 – IBA (Ion Beam Applications S.A.) ve Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş., Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta ile Doğu Avrupa pazarlarındaki PET ve SPECT radyofarmasötik pazarlarını geliştirmek amacıyla güçlerini birleştiriyorlar.

 

6 Şubat günü imzalanan Ön Anlaşma ile IBA ve Eczacıbaşı-Monrol, IBA firmasının teşhis ve tedavi amaçlı SPECT ürünlerinin ve yeni PET ürünlerinin satış ve dağıtımını yapmak için güçlerini birleştirme kararlarını somutlaştırmışlardır. IBA, Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Doğu Avrupa pazarlarında, IBA’in teşhis ve tadavi amaçlı SPECT radyofarmasötiklerinin ve yeni PET radyofarmasötiklerinin bölgedeki lokal dağıtım ve satışı için Eczacıbaşı-Monrol’ü ortak olarak seçerek, bu işbirliği ile taraflar Bölge’deki Nükleer İlaç Endüstrisini geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Her iki firma teşhis ve tedavi izotoplarının üretimi amacıyla yüksek enerjili siklotronların işletmeciliği konusunda bölgede yakın işbirliği içinde  bulunacaklardır.

 

Eczacıbaşı-Monrol, kendi finansal imkanlarıyla, şuan 5 siklotron üretim tesisine ek olarak 3 yeni PET radyofarmasötik üretim tesisi yatırımı daha yapmayı planlamaktadır. Eczacıbaşı-Monrol’ün yeni projeleriyle birlikte, IBA’in tüm dünyadaki PET radyofarmasötik üretim ve dağıtım ağı toplam 52 tesise ulaşacaktır. IBA, Eczacıbaşı-Monrol’ün yeni tesislerine finanssal yatırımda bulunmayacak ve bu yatırımlar IBA’in finansal tablolarına direk olarak yansımayacaktır.

 

IBA, PET pazarında yapacağı yeni molekül lansmanları için sahip olduğu şuan dünyadaki en geniş PET Radyofarmasötik üretim ve dağıtım merkezlerinden faydalanacaktır.

 

 IBA’in CEO’su, Pierre Mottet “Türkiye Nükleer Tıp Sektöründe lider olan Eczacıbaşı-Monrol ile yaptığımız bu stratejik ortaklıktan dolayı çok memnunuz”  ve “Bu ortaklık, Radyofarmasötik ürünlerdeki lider konumumuzu geliştirmek için önemli bir aşamadır; tüm dünyadaki varlığımızı daha da güçlendirecektir. Bu değerli ve önemli işbirliği için sabırsızlanıyoruz.” sözleriyle memnuniyetlerini ifade etmiştir.

 

Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Sedat Birol ise, Bu stratejik ortaklık, en önemli stratejilerimizden biri olan, Türkiye ve Bölge’deki Nükleer İlaç Cemiyetleri’ne yeni Radyofarmasötik ürünler sunmak stratejimize oldukça güçlü bir şekilde katkıda bulunacaktır. Bu ortaklığın, Türkiye’deki lider pozisyonumuzu güçlendireceğine, bölgede SPECT ve PET ürünlerindeki pozisyonumuzu daha da güçlendirecek bir kilometre taşı olacağına inandığını söylemiştir.

 

 

 

Eczacıbaşı-Monrol HAKKINDA

 

ECZACIBASI-MONROL Nükleer Ürünler A.Ş., SPECT ve PET Radyofarmasötikleri geliştirir, satar, ayrıca bölgede PET tesisleri işletir. Firma stratejik olarak Türkiye ve bölgedeki Radyofarmasötik ürünler üreten siklotron tesisleri ağını genişletmeyi hedeflemektedir.

 

 

 

İletişim

ECZACIBASI-MONROL Nuclear Products Co.

Köksal Ülgen

İş Geliştirme Yöneticisi

Telefon: +90 262 648 02 04

koksal.ulgen@monrol.com


 

 

IBA HAKKINDA

 

IBA, kanser teşhis ve tedavisi odaklı lider sağlık teknolojileri, ilaç ve  proje spesifik çözümler geliştirip pazarlamaktadır. IBA, bilimsel uzmanlığı ve deneyimi ile ayrıca endüstriyel sterilizasyon ve iyonizasyon alanlarında da faliyet göstermektedir. IBA hisseleri, EURONEXT ve BelMid borsalarında işlem görmektedir.

(IBA: Reuters IBAB.BR and Bloomberg IBAB.BB). Website: http://www.iba-worldwide.com

 

İletişim

IBA

Paul-Emmanuel Goethals

Kurumsal İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü

Telefon: +32 10 47 58 16

paul-emmanuel.goethals@iba-group.com

Tüm Haberlere Git